informace o infekčních nemocech
Prevence infekcí
Imunitní systém, podobně jako všechny ostatní tělesné systémy, potřebuje správné palivo, pokud má fungovat efektivně. Pokud tělo nedostává správné živiny, prvním důsledkem je zvýšená náchylnost na různé typy infekcí, zejména virové, jako je rýma a chřipka. Virová onemocnění jako rýma a chřipka se běžně začínají mírnými symptomy, jako ucpaný nos, zanícené hrdlo a zvýšená teplota. V tomto stadiu tělo začíná infekci odolávat a podniká určité kroky, které mu mohou pomoci bojovat s infekcí a zastavit další rozvoj choroby. Záleží na imunitním systému, zda se to podaří nebo ne.
Kdo je ohrožen
Každý z nás je v průběhu života vystaven několika nebezpečím infekce. Některé skupiny však vyžadují zvláštní péči, aby jejich imunitní systém pracoval co nejlépe. Ve vašem případě může jít o zvýšené nebezpečí infekce, pokud se na vás vztahuje něco z uvedeného:
- Zotavujete se z nějaké nemoci,
- Pracujete na místě, kde je větší vystavení infekci - např.. nemocnice, škola,
- Užíváte léky, které mohou potlačovat imunitu, jako kortikosteroidy nebo léky proti rakovině,
- Jste v pokročilém věku nebo máte celkově horší zdravotní stav.
Klíčové živiny
Klíčovými živinami pro zdravý imunitní systém jsou vitamin C, beta karoten az minerálů zinek. Proto, pokud si myslíte, že podléháte nebezpečí infekce, potřebujete si zajistit adekvátní množství těchto živin ve své stravě. Vitamín C - jezte dostatek citrusového ovoce, banánů a kiwi, jsou vynikajícími zdroji vitamínu C. Zelená listová zelenina je také bohatá na tento vitamín. Přijímejte velké dávky vitamínu C. Jakmile se objeví první příznaky infekce, může být vitamin C prevencí před jejím dalším rozvojem a obvykle sníží její trvání a závažnost. Normální dávka je 1g vitamínu C každé 1-2 hodiny, dokud symptomy nezmizí.
Beta karoten - se nachází ve vysoké koncentraci v žlutém a oranžovém ovoci i zelenině, jako meruňka, mrkev, červená a žlutá paprika. Zajistěte, abyste je měli ve stravě dostatek.
Zinek - mořské ryby, ryby a celozrnné výrobky jsou jeho dobrým zdrojem.
Potrava snižující odolnost
Kromě zajištění toho, aby vaše strava obsahovala živiny pozitivně podporující schopnost organismu bojovat s infekcí, je důležité i vyloučit ty faktory, které zabraňují zdravému fungování imunitního systému nebo infekci zhoršují.
Vyhýbejte se těžkým jídlům. Když se organismus musí vypořádat s velkými jídly, jeho schopnost bojovat s infekcí se zmenšuje. V zájmu optimalizace schopnosti bojovat s infekcí se vyhýbejte velkým jídlům, zejména těm, které obsahují velké množství "těžkých" nebo mastných potravin, jako maso a mléčné výrobky.
Snižte příjem cukru. Úměrně se stoupáním hladiny cukru v krvi klesá výkonnost imunitního systému. Aby váš organismus mohl co nejlépe odolávat infekci, má smysl snížit příjem cukru, sladkých nápojů a potravin obsahujících cukr, jako sladkého pečiva a koláčů.
Vyhýbejte se hlenotvorným potravinám. Pokud máte rýmu, je účinné nekonzumovat potraviny podporující tvorbu hlenu. Potravinami, kterým je třeba zabránit především, jsou kravské mléko a výrobky z kravského mléka, např. sýr.