informace o infekčních nemocech
Kvasinková infekce
Kvasinková infekce je častým a nepříjemným nemocněním, které dokáže potrápit nejen ženy, ale i muže. Kvasinky nás obklopují neustále, avšak nejvíce se jim daří v teplém a vlhkém prostředí. Kvasinková infekce, nebo kandidóza či mykóza, může postihovat různé části těla. Objevuje se na kůži, nehtech, v trávicí soustavě, dýchacích orgánech, na pohlavních orgánech a močových cestách i ve vlasech či na zubech. Je to problém, který zasahuje celé tělo a jeho léčba je dlouhodobá.
Mnohé ženy se však nejčastěji setkávají s kvasinkovými infekcemi na pohlavních orgánech. Způsobuje jejich několik faktorů. Od nevhodné stravy bohaté na cukry, přes syntetické spodní prádlo či nesprávné hygienické postupy až po užívání některých léků, především dlouhodobé užívání antibiotik i některých druhů antikoncepce.
Gynekologické problémy
Kvasinková infekce na pohlavních orgánech se projevuje neobvyklými výtoky, pocity pálení, častým močením a nepříjemným zápachem. Zdravá vagína má vyvážené množství mikroorganismů a kvasinek, pokud dojde k jejich narušení, vzniká infekce. Je třeba navštívit gynekologa, který udělá důkladné vyšetření a předepíše vaginální čípky nebo mast, přičemž léčba trvá přibližně týden.
Jak se vyhýbat kvasinkovým infekcím? Především se starejte o své zdraví obecně. Dopřejte si dostatek pohybu a právě tolik odpočinku, protože únava oslabuje imunitní systém, náš štít proti infekcím. Spodní prádlo by mělo být bavlněné a pozornost byste měli věnovat i své intimní hygieně. Nepoužívejte na mytí agresivní mýdla a sprchové gely, vhodnější jsou pH neutrální gely pro intimní hygienu.
Prevence proti kvasinkvé infekci
Jisté zásady je třeba dodržovat i při pohlavním styku, vy, i partner byste se měli před stykem umýt, pokud se léčíte, použijte kondom, nebo abstinujte. Ve stravě si dávejte pozor na cukr a karbohydráty. Nepodceňujte také infekci močových cest.
S kvasinkovými infekcemi je nutné bojovat i dietou, která trvá několik měsíců. Jejím základem je zelenina v syrovém nebo dušená stavu. K ostatním potravinám, které je třeba konzumovat patří brambory, špenát, sója, ryby, zelí, fazole, cibule, pórek, křen, česnek, sýry, vejce a citrusové plody. Pacient se musí vyhýbat vepřovému masu, cukru, ovoci, které je zpracováno, také konzervám a bílé rýži a mouce. Důležité je jíst mléčné výrobky - přírodní jogurty, máslo, kefíry a sýry.